Obnovljene zgrade uz subvencije (klik na ime zgrade za detalje o subvencijama, klik na fotografiju za uvećani prikaz)
-> Vincenta iz Kastva 7, 9, 11
-> Alexandera von Humboldta 6 i 8
-> Aleja Antuna Augustinčića 18
Obnovljene zgrade bez subvencija (klik na fotografiju za uvećani prikaz)
Ilica 128/1
Antuna Vrančića 3
Natka Nodila 6
Natka Nodila 8
Vjekoslava Babukića 5
Avenija Marina Držića 75
Vlaška 99
Tavankutska 2
- Lijepljenje izolacijskih ploča: Rubno - točkastom metodom ljepilo se nanosi po svim rubovima toplinsko - izolacijskog materijala u crtama širine oko 5 cm, te po sredini od najmanje tri točkasta nanosa promjerom oko 10-15 cm. Maksimalna debljina sloja ljepila ne smije biti veća od 1,5 cm odnosno prema tehničkim uputama proizvođača.
- Postavljanje izolacijskih ploča: Toplinsko - izolacijske ploče postavljaju se odozdo prema gore tako da su međusobno tijesno zbijene, bez fuga. Ukoliko do fuga ipak dođe, šire od 2 mm moraju se ispuniti sa istim izolacijskim materijalom, a izuzetno kod EPS ploča pri širini do 4 mm dopušteno je fuge ispuniti odgovarajućom PUR pjenom. Toplinsko - izolacijski materijal mora biti jednoliko pričvršćen na podlogu po svojoj površini kako bi se izbjegle deformacije (tzv. efekt madraca ili jastuka).
- Pričvršćivanje izolacijskih ploča: Toplinska izolacija pričvršćuje se mehaničkim pričvrsnicama, što kao posljedicu ima veliki broj točkastih gubitaka. Iz toga razloga svakako se preporučuje primjena čepova od toplinsko - izolacijskih materijala kojima se umanjuju negativni utjecaji. Pričvrsnice se zato ubušuju otprilike 2 cm u sloj toplinske izolacije i na to mjesto se postavljaju poklopci. Za većinu izolacijskih ploča potrebno je šest pričvrsnica na 1 m2. Udaljenost pričvrsnica od ugla zida i od druge pričvrsnice mora biti najmanje 10 cm. Pričvrsnica uvijek mora prolaziti i kroz sloj ljepila. T-shema postavljanja pričvrsnica preporuča se kod sustava s EPS-om. Pričvrsnice se postavljaju u sredinu ploče i na mjestima dodira vertikalne i horizontalne fuge. W-shema preporuča se kod sustava s pločama od mineralne vune. Ploča se pričvršćuje s tri pričvrsnice koje se postavljaju prema slici. Razmak rozete od ruba ploče mora iznositi otprilike 5 cm.
- Toplinski gubici mehaničkih pričvrsnica: Nakon što je toplinska izolacija na stambenoj zgradi završena, način na koji su se postavljale mehaničke pričvrsnice, moguće je vidjeti korištenjem termovizijske kamere zbog toplinskih gubitaka na mjestima gdje su pozicionirane pričvrsnice. U ovom primjeru vidimo da se nisu poštivale smjernice i koristile W-shema ili T-shema, već su pričvrsnice postavljane proizvoljnom metodom.
Ostale preporuke koje biste trebali razmotriti, možete pregledati u FINALIT brošuri ovdje. Neke detalje na koje bi trebalo obratiti pažnju potražite u CAPAROL tehničkim smjernicama, a preuzmite je ovdje.
Ovoga trenutka u Republici Hrvatskoj možemo energetsku obnovu provesti uz sufinanciranje od strane Europske unije (EU fondovi) ili putem posebnih kreditnih linija kod poslovnih banaka (tzv. Zeleni krediti). Ukoliko vas zanima ovakvi načini financiranja obratite nam se slobodno sa Vašim upitima.
Popis zgrada kojima smo pomogli sufinancirati energetsku obnovu